Robert Skobelski


Robert Ryszard Skobelski, urodzony w 1968 roku w Gubinie, to wybitny polski historyk, którego prace koncentrują się na historii najnowszej Polski oraz na analizie okresu stalinowskiego.

W swojej twórczości Skobelski bada politykę zagraniczną PRL (Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej) oraz zagadnienia związane z gospodarką PRL.

Jako nauczyciel akademicki, jest związany z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami historii.

Życiorys

Robert Skobelski urodził się w 1968 roku w Gubinie, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz wczesne lata młodzieńcze. W 1983 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie w 1989 roku Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Po zakończeniu edukacji na poziomie średnim, podjął studia dzienne na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Ukończenie tych studiów w 1995 roku zaowocowało zdobyciem tytułu zawodowego magistra. Praca magisterska, nosząca tytuł Polityka zagraniczna Polski w latach 1945–1947, została napisana pod kierunkiem prof. Zdzisława Wroniaka.

Po ukończeniu studiów, przez rok Skobelski pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Gubinie jako nauczyciel historii. W tym samym czasie nawiązał współpracę z Zakładem Historii Najnowszej Instytutu Historii swojej uczelni, co umożliwiło mu osiedlenie się na stałe w Zielonej Górze. Jednocześnie rozpoczął studia doktoranckie, które zakończył w 2000 roku, uzyskując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy pt. Ziemie Zachodnie i Północne Polski w okresie realizacji planu sześcioletniego (1950–1955), napisanej pod kierunkiem prof. Czesława Osękowskiego.

Bezpośrednio po uzyskaniu doktoratu, awansował na stanowisko adiunkta w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historii WSP. W 2001 roku instytucja ta przekształciła się w Uniwersytet Zielonogórski. W 2010 roku osiągnął kolejny krok w swojej karierze, zdobywając stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, oparty na rozprawie dotyczącej Polityki PRL wobec państw socjalistycznych w latach 1956–1970. Wzajemne relacje, napięcia oraz konflikty, które były przedmiotem jego badań, pomogły mu zyskać tytuł profesora nadzwyczajnego.

Od 2013 roku Skobelski pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, noszącego tytuł Studia Zachodnie, który znajduje się na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W trakcie swojej kariery na Uniwersytecie Zielonogórskim, Robert Skobelski angażował się w wiele istotnych zadań organizacyjnych. W latach 2002–2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a od 2016 roku jest dyrektorem Instytutu Historii. Poza działalnością naukową, w 2009 roku prowadził wykłady dla studentów Uniwersytetu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz organizował popularne prelekcje dla uczniów szkół średnich w Gubinie, Lubinie i Zielonej Górze.

Co więcej, współpracował z lokalnym Stowarzyszeniem Pionierów Zielonej Góry oraz z radiem Polskiego Radia, gdzie brał udział w audycjach poświęconych dziejom PRL. Skobelski pozostaje aktywnym członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Zielonej Górze.

Dorobek naukowy

Zainteresowania badawcze Roberta Skobelskiego skupiają się na zagadnieniach związanych z historią Polski w okresie PRL-u (1945–1989). W szczególności bada on stalinowski okres oraz społeczne i polityczne konflikty, które miały miejsce w tym czasie. Jego prace obejmują też analizy polityki zagranicznej oraz stosunki Polski z innymi krajami socjalistycznymi. Dodatkowo, szczegółowo bada dzieje ziemi lubuskiej po zakończeniu II wojny światowej.

Robert Skobelski publikuje swoje artykuły w renomowanych czasopismach, takich jak Kwartalnik Historyczny, Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, Pamięć i Sprawiedliwość, Przegląd Zachodni, Zeszyty Historyczne wydawane w Paryżu, oraz Rocznik Lubuski.

Wśród jego najistotniejszych prac książkowych można wyróżnić:

  • Ziemie Zachodnie i Północne Polski w okresie realizacji planu sześcioletniego 1950–1955, Zielona Góra 2002,
  • Stan wojenny na Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2009,
  • Polityka PRL wobec państw socjalistycznych w latach 1956–1970. Współpraca, napięcia, konflikty, Poznań 2010,
  • Z prądem i pod prąd. Historia zielonogórskiej Elektrociepłowni, Zielona Góra 2011,
  • Powiew demokracji. Wybory do Sejmu PRL z 1957 roku, Warszawa 2021, ISBN 978-83-01-21928-4.

Przypisy

  1. a b c d Biografia na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego. uz.zgora.pl. [dostęp 14.01.2013 r.]
  2. Dr hab. Robert Ryszard Skobelski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.01.2013 r.]
  3. Dane na stronie IH UZ. ih.uz.zgora.pl. [dostęp 13.01.2013 r.]
  4. Ziemie zachodnie i północne Polski w okresie realizacji planu 6-letniego (1950–1955) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 13.01.2013 r.]
  5. Data urodzenia na podstawie katalogu BN w Warszawie [dostęp 14.01.2013 r.]
  6. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 10.01.2013 roku
  7. Na podstawie archiwum Zespołu Szkół Rolniczych w Gubinie
  8. Dane uzyskane w archiwum SP nr 2 w Gubinie

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Czesław Osękowski | Jerzy Kałążny | Robert Tomanek

Oceń: Robert Skobelski

Średnia ocena:5 Liczba ocen:8